Pas à pas

víno s tělem i duší

O regionu

Klíčová slova

Vinice kolem řeky Rhôny se dělí na dvě oblasti:

  • Septentrional (severní Rhôna, jejíž vinice se táhnou od města Vienne po Valence)
  • Méridional (jižní Rhôna, jejíž vinice se rozkládají mezi městy Montélimar a Avignon). V tuto chvíli se specializujeme výhradně na vína z jihu Rhôny.

Něco z historie:

  • Region jižního údolí Rhôny je využíván k pěstování vína již od raných římských dob. Řeka sloužila ke snadné dopravě vína do Marseille a odtud bylo vyváženo do celého Středozemí.
  • Ve středověku se o rozvoj vinařství v regionu zasloužilo několik generací papežů, kteří sídlili v Avignonu a toužili, aby se domácí produkce vína vyrovnala Burgundskému. Počátkem 14. století se tak datuje řízená kultivace zdejších vinic, které později prosluly pod názvem oblasti Châteauneuf-du-Pape.
  • V roce 1937 byla zavedena klasifikace Appellation Côtes du Rhône Contrôlée. Pro pěstování a výrobu vína s tímto označením platí přísná pravidla, která zaručují stálou kvalitu produkce oblasti. Například každé červené víno s tímto označením v sobě vždy musí obsahovat minimálně 50% odrůdy Grenache a nějaké množství odrůdy Syrah. Tyto odrůdy tvoří typický základ místních vín.   

Základní kategorie vín Côtes du Rhône:

  • Côtes du Rhône - může být ještě řazeno mezi tzv. základní (générique, která se vinfikují v každém ročníku) či rezervy (réserve, které se připravují pouze ve vybraných ročnících a jsou určeny k delšímu archivování)
  • Côtes du Rhône Villages - přísnější zařazení vín z oblasti Côtes du Rhône, které náleží pouze cca 78 podoblastem této lokality. Navíc pouze asi 16 z těchto podoblastí smí nést název vesnice, kolem níž se vinice rozprostírají (např. Laudun, Chusclan, Cairanne, Rasteau, Sablet, Séguret apod.). Vína této apelace musí splňovat přísnější kritéria, než-li běžná Côtes du Rhône (straší keře, limitovaná výnosnost z hektaru apod.).
  • Cru - nejceněnější části vinic z oblasti. Zpravidla nesou název po vesnici, kolem níž se vinice nacházejí. Cru je tvar od slovesa "croitre" (růst), tedy značí, že vinice Cru zaručují unikátní a jednotné podmínky specifického terroir (podloží) pro růst hlav. Podél celé Rhôny momentálě existuje 16 Cru, přičemž na jihu Rhôny jich máme 8 (Chateauneuf-du-Pape, Vacqueyras, Gigondas, Tavel, Lirac, Beaumes de Venise, Vinsobres z roku 2010 a nejmladší z roku 2006 Rasteau). 

Jižní údolí Rhôny charakterizuje velký počet slunečných dnů v roce a kamenité vápencové podloží, které akumuluje teplo. Tyto mimořádné podmínky se pozitivně odráží v místní vinařské tradici.

Tři čtvrtiny vín, které region vyprodukuje, patří k červeným. Mají širokou škálu chuťových vastností - od svěžích ovocných až k těžším, více taninovým, tříslovinovým vínům.

Mezi nejrozšířenější odrůdy červených hroznů patří Grenache, dále Syrah, Carignan, Mourvèdre a Cinsault. Typickými bílými odrůdami jsou Grenache Blanc, Clairette, Voignier, Bourbulenc.

Septentrional

 

Méridional

 

Papež v Avignonu

 

Zavedení apelace

 

Côtes du Rhône

 

Côtes du Rhône Villages

 

Cru

 

Argilo-calcaire

 

Grenache

 

Syrah

 

Carignan

 

Mourvèdre

 

Cinsault

 

Grenache Blanc

 

Clairette

 

Voignier

 

Bourbulenc

 

 


facebook kontakt